PREVENCIA PROTI STRESU 

UBERANIE ZÁŤAŽE

Môže sa stať, že v práci alebo v škole máte veľa úloh. Položte si otázku: "Vyžadujú si vašu stopercentnú pozornosť všetky povinnosti?" Pokúste sa filtrovať vaše činnosti podľa dôležitosti. Ak ste pracovne maximálne vyťažený, posnažte sa určité "zbytočné" aktivity na čas vypustiť. (napr. nepôjdem na školskú vedomostnú olympiádu, ak nestíham základné učivo v škole, nebudem brať prácu za kolegu, ak mám svojej práce viac než dosť ).


Povedať NIE neznamená, že nám na niekom nezáleží, ale že

 poznáme svoje hranice a priority a vieš, že nemusíme byť všade.
@bud_svetlom

DELEGOVANIE


"presunutie povinností na niekoho iného" 

Veľmi vrtošivá metóda, kedy sa človek, ktorý poverí niekoho na splnenie povinnosti, musí na daného kolegu/spolužiaka absolútne spoľahnúť. Je možné, že pri tejto metóde budete mať ešte väčší stres, ak osobe nedostatočne nedôverujete. Budete mať pocit, že by ste to spravili sám a rýchlejšie. 

KOOPEROVANIE

Požiadať o pomoc nie je slabosť. Rozloženie povinnosti medzi viac ľudí zlepší váš pocit, keď zistíte, že na to nieste sami a vaši spolužiaci a kolegovia vás podržia. Aj vďaka pocitu menšej zodpovednosti, sa váš stres výrazne zmenší, (keďže zodpovednosť je najväčším zdrojom stresu). Ak vám niekto pomoc ponúkne o to lepšie, prijmite ju bez akýchkoľvek výčitiek. Pocit, že sa o vás niekto zaujíma je na nezaplatenie.

MANAŽMENT ČASU

Možno nie ste typ človeka, ktorý musí mať všetko rozplánované, ale zapísať si do kalendára, čo vás cez týždeň čaká, nie je na škodu. V dnešnej modernej dobe existujú aj online kalendáre a plánovače, kde si môžete nastaviť aj pripomienku v určených intervaloch. Skúste tiež zistiť, akými aktivitami napĺňate svoj deň a obmedziť to čo zbytočne zaberá čas a je častou výhovorkou, prečo nerobiť to, čo máme práve v tom momente robiť. Takže neprokrastinujte a plánujte ! 

DUŠEVNÉ ZDRAVIE

Stav úplného telesného, duševného a sociálneho blaha sa nie všetkým sa darí udržať. Ak sa k nej, čo i len z časti priblížime, náš život sa bude zdať ľahší. Množstvo stresu, ktoré sa v nás hromadí môže mať korene práve v zlých návykoch. Ponúkame vám pár bodov, ktoré vám pomôžu udržať si duševné zdravie a tak s ľahkosťou zvládať stres.

  • usilujte sa myslieť pozitívne (nehľadajte problémy tam, kde nie sú)
  • žite bez zbytočných konfliktov (konfliktom sa vyhýbajte alebo ich čo najskôr vyriešte)
  • udržujte poriadok v prostredí, v ktorom žijete
  • pravidelná strava a spánok 
  • pobyt na čerstvom vzduchu, šport
  • duševný rozvoj (čítanie kníh)

SEBAPOZNANIE SA 

Určite sa vám už stalo, že ste nevedeli čo robiť od nudy. Prečo teda nevyužiť tieto chvíle užitočne a nespoznať viac samého seba? Môžeme odporučiť: 

Existuje mnoho testov ako spoznať samého seba, no niekedy stačí iba sa istý čas pozorovať a zapisovať si určité zistenia. S odstupom času vám získané informácie pomôžu lepšie zorientovať sa vo vlastnom ja a dokážete pochopiť, čo vás vystresuje.


© 2021 Worlds Collide. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky